Doula

Spokojnie, to tylko poród!

Chyba większości współczesnych kobiet poród nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Owszem, to konieczna sprawa, jeśli chce się posiadać biologiczne dzieci. Jednak jest coś w porodzie, co wprawia kobiety w przerażenie.

Jak wiecie jako doula, próbuję trochę „odczarować” poród. Staram się mówić o porodzie w trochę innych, mniej przerażających kategoriach. Staram się z porodu wydobyć to, co jest pozytywne. Dlaczego? Właśnie dlatego, że im mniej kobieta boi się porodu, tym generalnie większa szansa na łatwiejszy poród bez komplikacji. Poważnie. To działa! Strach wyzwala w nas takie hormony, które potrafią skutecznie blokować poród, a nawet całkiem zatrzymać akcję porodową. To powoduje komplikacje. Oczywiście nigdy nie jest tak, że jak ktoś się boi, to ma na 100% ciężki poród, ale szansa na to się zwiększa. Odwrotnie również nie da się zagwarantować łatwego porodu kobiecie, która do niego podchodzi z entuzjazmem. To jednak zbyt skomplikowany proces i wpływa na niego wiele czynników. Mimo to, statystyki pokazują, że szansa na łatwy poród zwiększa się wraz z pozytywnym podejściem u kobiety.

I ja staram się właśnie o to pozytywne podejście walczyć.

W ten sposób powstał projekt „Spokojnie, to tylko poród!”, który tworzę wraz z Olą Uruszczak.

„Spokojnie, to tylko poród!”

Nasz projekt skierowany jest do kobiet w ciąży, które chcą świadomie i spokojnie przejść przez narodziny dziecka. Nie musi to być oczywiście pierwszy poród. Warto także w przypadku kolejnej ciąży na takich zajęciach uczestniczyć.

Będziemy skupiać się na sposobach relaksacji, ćwiczeniach wzmacniających ciało kobiety. Zastanowimy się chwilę nad naszymi lękami i spróbujemy je trochę przepędzić. Pokażemy również sposoby radzenia sobie z bólem przy porodzie, również za pomocą rebozo. Rozluźnimy nasze ciała, nauczymy się oddychania i postaramy się zmienić nastawienie do porodu na bardziej pozytywne.

Zapraszam wszystkie panie (ale także z partnerami) do wzięcia udziału w naszych warsztatach. Odbędą się one w Krakowie w Klubie Malucha Tup Tup przy ulicy Wiedeńskiej 108.  

Cena biletu: 60 zł od osoby, 90 zł za parę – płatność na miejscu, w dniu warsztatów.
W kwestii biletów prosimy kontaktować się z Klubem Malucha Tup-Tup na nr telefonu 602 454 775 lub mailem: biuro@tuptup.krakow.pl. Prosimy wszystkich o rezerwację miejsca, ponieważ ich ilość jest ograniczona.

Czy joga i doula idą w parze?

Oczywiście! Joga to świetne ćwiczenia dla ciała i dla umysłu. Pomaga pracować z mięśniami, które jak najbardziej przydadzą nam się przy porodzie. Pomaga także się zrelaksować, co dodatkowo jest bardzo ważne dla kobiety w ciąży, kobiety rodzącej i tej, która już urodziła. Takie ćwiczenia w ciąży nie tylko pomogą przy porodzie, ale także mogą pomóc z powrotem do formy po porodzie. Joga jak najbardziej nadaje się dla kobiet w ciąży! A ja jak najbardziej popieram ćwiczenia w tym stanie (o ile oczywiście ciąża przebiega prawidłowo i nie ma do ćwiczeń przeciwwskazań).

Ola o naszym projekcie

Z mojego doświadczenia – zarówno kobiety – matki trójki dzieci, jak i nauczycielki jogi, joga to aktywność idealna dla kobiet w ciąży. Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań do ruchu u kobiety ciężarnej, jogę z powodzeniem można praktykować do momentu porodu, a i w czasie porodu szereg technik, których uczymy się na jodze, można wykonywać. Praktyka jogi pomoże utrzymać ciało w dobrej formie fizycznej. Na dobrze prowadzonych zajęciach jogi nie zabraknie pracy z oddechem – kluczowym elementem w czasie porodu. Odpowiednia praktyka jogi zadba również o prawidłowa funkcjonalność mięśni dna miednicy, a to ma ogromne znaczenie zarówno do przebiegu porodu, jak i w rekonwalescencji krocza po porodzie. Doula wspiera kobietę w czasie porodu. Pomaga jej zachować spokój, rozluźnić się, zrelaksować: odnaleźć harmonię w czasie porodu, podobnie jak narzędzia i techniki jogi.

To kto z Was ma ochotę do nas dołączyć ;-)?

* Na zdjęciu oczywiście Ola Uruszczak.

Olga

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, zostaw po sobie komentarz, polub lub udostępnij. Będzie mi bardzo miło :-).

facebook-icontwitter-iconinstagram-icongoogle-plus-2-icon