Doula

Plan porodu – jak go napisać i czym się kierować + pdf

Plan porodu to ponoć taka dzisiejsza moda. Każda kobieta w ciąży go pisze. Nie każda wie dlaczego. Nie każda wie, jak zrobić go dobrze.

Tak właściwie plan porodu bywa bardzo przydatną rzeczą i zachęcam wszystkie kobiety w ciąży do zastanowienia się nad nim a najlepiej do stworzenia własnego.

Do czego potrzebny jest plan porodu?

  • Dzięki niemu łatwiej poukładać sobie wszystko, czego się od porodu oczekuje. Dzięki niemu łatwiej zebrać informacje o różnych procedurach, które są przeprowadzane w szpitalu.
  • Być może są jakieś specjalne zabiegi, które chcesz, albo których nie chcesz mieć przy porodzie. Dzięki temu personel szpitalny i osoba towarzysząca przy porodzie będą o tym wiedzieli. W trakcie porodu sama być może zapomnisz o wielu rzeczach i skupisz się na skurczach i urodzeniu dziecka.
  • Plan Porodu również zwiększa komfort osoby rodzącej. Jest spora grupa kobiet, które lubią mieć większą kontrolę nad tym co się wokół nich dzieje. Napisany wcześniej plan porodu w tym kontrolowaniu zdecydowanie pomaga.

Omawiając problematykę związaną z planem porodu nie sposób nie wspomnieć o jednej bardzo ważnej rzeczy:

Plan porodu ma obowiązywać personel szpitalny, ale Wy możecie go modyfikować w trakcie trwania porodu. 

W końcu to tylko plan. Różne rzeczy się przy porodzie dzieją a zdanie może ulec zmianie ze względu na sytuację. Taki plan porodu możemy więc sami modyfikować, zmieniać, wykreślać kolejne punkty i dodawać nowe. Jednak kolejna rzecz, o której musicie wiedzieć to:

To położna ma wykształcenie medyczne i doświadczenie. Warto jej się słuchać. 

Bywa czasami tak, że przed porodem kobieta zdecydowanie nie chce mieć na przykład nacięcia krocza. Sprawa sporna. Jedni uważają, że nie jest konieczne. Inni, że czasami nie ma innego wyjścia. Faktycznie nacięcie krocza nie powinno być wykonywane rutynowo, a położna miałaby pomóc w jego ochronie, jednak czasami lepiej naciąć niż pęknąć za bardzo. Położna widzi w trakcie porodu, co się z kroczem i całą tkanką dzieje. Dlatego lepiej w takiej kwestii zdać się jednak na położną. Lepszy będzie w takiej sytuacji zapis „proszę o ochronę krocza” niż „kategorycznie nie zgadzam się na nacięcie krocza”. 

Z kim warto skonsultować plan porodu?

  • Z doulą. Doula pomoże w napisaniu planu porodu i w znalezieniu ważnych informacji. Pomoże rozwiać wątpliwości i zwrócić uwagę na to, co jest najważniejsze. 
  • Z położną. Położna również może pomóc w napisaniu planu porodu, jednak najważniejsze jest skonsultować plan porodu z położną pracującą w szpitalu, w którym chce się rodzić. Pomoże to upewnić się co do niektórych procedur. Położna również z medycznego punktu widzenia omówi różne zagadnienia. 
  • Z osobą towarzyszącą. Warto, żeby osoba, która będzie przy porodzie (partner, mama, przyjaciółka, doula) znała plan porodu przed porodem. Warto omówić, co jest ważne a co mniej ważne. To w końcu osoba towarzysząca przy porodzie będzie również dbała o to, aby najważniejsze kwestie z planu porodu mogły być spełnione. 

Mam nadzieję, że rozwiałam wszystkie Wasze wątpliwości odnośnie planu porodu :-). Mam dla Was specjalnie przygotowany szablon planu porodu. Możecie sobie dowolnie drukować i uzupełniać. Mam nadzieję, że się Wam przyda. 

Olga

 

 

Weź udział we warsztatach dla kobiet w ciąży!

Zapraszam wszystkich z Jastrzębia-Zdroju na zajęcia dla kobiet w ciąży. Będą odbywać się w każdą ostatnią środę miesiąca w godzinach 16:00-17:00 w centrum PRANA na ul. Podmiejskiej 6a – KLIK

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.